Як змінити цільове призначення земельної ділянки?
Першочергово варто зазначити, що зміна цільового призначення земельної ділянки повинна відповідати чіткому встановленому законодавством порядку. У випадку, якщо особою було порушено такий порядок, то наслідком такого порушення може бути визнання недійсними угод щодо земельних ділянок, відмова в державній реєстрації таких земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною, а також притягнення до відповідальності винних осіб.
Для зміни цільового призначення земельної ділянки власнику варто в першу чергу розробити відповідний проект землеустрою (Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення).
Для розроблення такого проекту необхідно звернутися до землевпорядної організації, що має у своєму штаті сертифікованих інженерів-землевпорядників. Розробка проекту землеустрою здійснюється на підставі укладеного із землевпорядною організацією договору.
Землевпорядна організація має виконати геодезичні роботи і розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки У СТРОКИ, ВСТАНОВЛЕНІ ДОГОВОРОМ.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню уповноваженими органами влади відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. А саме: місцевим управлінням Держгеокадастру, місцевим відділом архітектури та містобудування та іншими організаціями в окремих індивідуальних випадках.
Нагадаємо, що з 2013 року набрала чинності норма Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою передбачено, що зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється. Дізнатися про наявність такої документації у разі розміщення земельної ділянки в межах населеного пункту можна в міській (сільській, селищній) раді, а у разі розміщення ділянки за межами населеного пункту – в місцевій райдержадміністрації.
У деяких випадках, передбачених статтею 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки при зміні її цільового призначення має бути поданий на обов’язкову державну експертизу. У цьому випадку погоджений проект подається замовником або розробником до Держземагентства України (чи його територіального органу) для здійснення такої експертизи.
Надалі порядок зміни цільового призначення земельних ділянок передбачає:
- подання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади;
- розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
Затвердження проекту здійснюється уповноваженими органами (за місцезнаходженням ділянки) на підставі відповідного клопотання: якщо земельна ділянка в межах населеного пункту – відповідними сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів – районними державними адміністраціями; за межами населених пунктів, що не входять в території району або в разі, якщо районна державна адміністрація не утворена, – Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями.
- прийняття уповноваженим органом на підставі проекту відведення земельної ділянки рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, або ж відмову у такій зміні. Уповноважений орган має прийняти рішення про затвердження проекту та зміну цільового призначення земельної ділянки або відмову у вчиненні таких дій.
Варто пам’ятати, що відмова уповноваженого органу у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення заяви без розгляду МОЖУТЬ БУТИ ОСКАРЖЕНІ ДО СУДУ.
Якщо ж проект землеустрою було затверджено, Вам слід звернутися до державного кадастрового реєстратора у територіальному (районному, міському) органі Держгеокадастру України із заявою про внесення змін до відомостей про земельну ділянку. Подана Вами заява на протязі 14 днів розглядається державним кадастровим реєстратором територіального органу Держгеокадастру у районі (місті), за наслідком чого, у разі, якщо подані документи складені вірно, державний кадастровий реєстратор вносить відомості про зміну цільового призначення Вашої земельної ділянки до Державного земельного кадастру.
Останнім етапом є реєстрація прав на нерухоме майно в державному реєстрі прав. Це можна зробити, звернувшись до центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса з відповідним пакетом документів. В результаті інформація про реєстрацію права за бажанням заявника може бути надана у паперовій формі.