Телефонний шантаж. Як діяти, що вас шантажують по телефону?
Трапляються непоодинокі випадки, коли невідомі особи телефонують з метою шантажу (з вимогами сплатити кошти, віддати терміново кредит тощо). Нерідко також застосовують різні психологічні методи впливу та тиску(часті телефонні дзвінки, погрози) . Яка передбачена відповідальність за такі дії та як діяти Вам, якщо Ви стали жертвою такого телефонного шантажу?
Перш за все, варто знати, що такі діяння є злочином згідно Кримінального кодексу України, за що передбачена кримінальна відповідальність.
Так, згідно ст.289 КК України, вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання), караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Окрім того, передбачено також покарання за примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань. Згідно ст.355 КК України, вимога виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов’язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна за відсутності ознак вимагання, карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Як діяти, якщо Ви стали жертвою телефонного шантажу?
КРОК 1. Розпитайте, хто це і з якою метою Вам телефонує.
Трапляються випадки, коли шахраї телефонують Вам помилково. Тому, намагайтеся розпитати, до кого телефонують ці люди, з якою метою, звідки вони знають даний номер та ким являються.
КРОК 2. Зібрання доказів
Якщо випадок телефонного шантажу трапляється не вперше, варто зібрати якомога більше доказів з метою підтвердження дзвінків від таких осіб. Це можуть бути записи телефонних дзвінків, скріншоти повідомлень, тощо. Максимальна кількість доказів та підтверджень шантажу дасть можливість поліції швидко розслідувати злочин.
КРОК 3. Звертайтеся до правоохоронних органів.
Для того щоб правоохоронці порушили кримінальну справу, напишіть заяву на ім’я начальника відділення поліції та передайте її черговому. Він повинен зареєструвати її та присвоїти відповідний номер.
Варто пам’ятати, що заява є лише формальною підставою для порушення справи, фактично ж це роблять тільки у тих випадках, коли є достатньо даних, що вказують на наявність злочину. Саме на збирання такої інформації повинні бути спрямовані дії потерпілого, про які йшлося вище.
Ми радимо Вам ні в якому випадку не виконувати умови шантажиста, а також не впадати в паніку! Натомість, варто зібрати якнайбільше доказів для того, щоб винні особи могли бути притягнуті до відповідальності.