a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Проведення аборту згідно законодавства України

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Проведення аборту згідно законодавства України

Проведення аборту згідно законодавства України

Цей допис присвячений наявному в Україні законодавству про штучне переривання вагітності: чим регулюється це питання, коли аборт є законним, а коли – ні, та яка відповідальність передбачена за незаконне переривання вагітності.

Згідно ч.6 ст.281 Цивільного кодексу України та статті 50 Основ законодавства України про охорону здоров’я, штучне переривання вагітності, якщо вона не перевищує 12 тижнів, МОЖЕ здійснюватися за бажанням жінки. Проте, від 12 до 22 тижнів вагітності, аборт може бути проведений лише у встановлених законодавством випадках та за наявності обставин, що дозволяють переривання вагітності.Такими обставинами є:

  • якщо вік вагітної жінки менш як 15 років або більше як 45 років;
  • якщо вагітність настала внаслідок згвалтування
  • якщо під час вагітності настала інвалідність
  • інфекційні та паразитарні захворювання у вагітної (краснуха, ВІЛ, туберкульоз)
  • наявність злоякісних новоутворень
  • хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин (діабет, мутація генів та ін)
  • хвороби крові
  • розлади психіки та поведінки (шизофренія, психоз, розумова відсталість та ін)
  • хвороби нервової системи (Альцгеймера, дистрофія)
  • хвороби системи кровообігу (ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, та ін.)
  • хвороби органів дихання (обструктивна легенева хвороба, респіраторна недостатність)
  • хвороби органів травлення, сечостатевої системи, шкіри, уроджені вади розвитку.

 

За наявності підстав немедичного характеру (перші 3 пункти) аборт здійснюється за заявою вагітної або її законного представника та згідно документів що підтверджують такі обставини, у разі виявлення у вагітної жінки медичних показань, – за спеціальним медичним висновком.

Проведення аборту у пацієнтки віком до 14 років або у недієздатної особи здійснюється за заявою її законних представників, а в пацієнтки, яка досягла 14 років, здійснюється за її згодою (ст. 284 Цивільного кодексу України, ст. 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я).

Наказом МОЗ України від 29.12.2005 № 782, затверджено Клінічні протоколи з акушерської і гінекологічної допомоги, які закріплюють у тому числі питання медичного аборту.

Наказом МОЗ України від 24.05.2013  № 423 затверджено Порядок надання комплексної медичної допомоги вагітній жінці під час небажаної вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення

Важливо зазначити, що перед проведенням операції штучного переривання вагітності пацієнтка заповнює бланк Інформованої добровільної згоди на застосування визначеного методу переривання вагітності.

У випадку прийняття вагітною жінкою рішення про проведення операції (процедури) штучного переривання вагітності обов’язково проводиться доабортне консультування.

Операція аборту проводиться за місцем звернення вагітної жінки ВИКЛЮЧНО в акредитованих закладах охорони здоров’я ІІ та ІІІ рівнів із застосуванням безпечних методик (такі методики затверджені МОЗ України), ВИКЛЮЧНО лікарями-акушерами-гінекологами акредитованих закладів охорони здоров’я ІІ та ІІІ рівнів, які мають відповідні підготовку та досвід.

За що передбачена відповідальність при незаконному аборті в Україні?

– Проведення аборту особою, яка не має спеціальної медичної освіти;

– Примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої особи;

– Незаконне проведення аборту, що спричинило тривалий розлад здоров’я, безплідність або смерть потерпілої особи.

 

За такі дії передбачена КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ згідно ст.134 Кримінального кодексу України.

ЦІКАВИЙ ФАКТ:  В американському штаті Алабама ухвалили закон, який практично повністю забороняє аборти, навіть у випадках інцесту або насильства. Аборт дозволять лише в окремих ситуаціях, коли є серйозна загроза для здоров’я матері.