Правила придбання, зберігання та користування зброєю в Україні
В даному дописі розміщена стисла інформація щодо того, хто і як може придбати зброю за законодавством України та яка передбачена відповідальність за її неналежне придбання та користування. Перш за все, варто зазначити, що окремого закону, який би регулював питання придбання, реєстрації, зберігання зброєю в Україні немає, а натомість це питання регулюється Наказом МВС України № 622 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0637-98) .
Основні правила придбання, зберігання та користування зброєю в Україні:
- Правом придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї – 25-річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї – 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.
- Для того щоб отримати дозвіл на придбання зброї, необхідно звернутися до органів поліції, подавши необхідні документи (заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання заявника; заповнена картка-заява; медична довідка (крім охолощеної зброї); довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї); платіжний документ з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги; копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України);
При цьому, якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо).
- ! Придбана мисливська вогнепальна нарізна, гладкоствольна зброя, основні частини зброї, охолощена, пневматична зброя, холодна зброя, пристрої протягом 10 днів з дня придбання мають бути зареєстровані в органах поліції за місцем проживання власника з одержанням дозволу на її зберігання та носіння.
- Дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, пристроїв оформляються після проведення органами поліції у встановленому порядку перевірок, тривалість яких не повинна перевищувати один місяць, щодо відсутності обставин, які унеможливлюють видачу такого дозволу та достовірності документів, які подані для отримання дозволу. Обставинами, які унеможливлюють видачу дозволу на придбання зброї можуть бути: медичні протипоказання, наявність відомостей про особу щодо систематичного порушення нею громадського порядку, наявність повідомлення про підозру щодо такої особи, наявність непогашеної судимості та ін..
- Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо), про що повідомляються органи поліції. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані.
- У разі смерті власника зброя та патрони до неї у п’ятиденний строк здаються близькими особами до органів поліції на тимчасове зберігання до вирішення питання щодо спадкування майна (але на строк не більше шести місяців). Якщо хтось із спадкоємців бажає таку зброю (крім нагородної) залишити у власності та користуватися нею, вона може бути зареєстрована на його ім’я в установленому законодавством порядку.
- Облік власників зброї та пристроїв здійснюється в книзі обліку. Відомості про наявність зброї у громадян заносяться в базу даних. Також на кожну особу, яка володіє вогнепальною мисливською, холодною, нагородною, пневматичною зброєю (крім відомчої зброї), пристроями, заводиться особова справа в УП ГУНП, а на власників мисливської гладкоствольної, пневматичної та холодної зброї – у територіальних підрозділах поліції.
- Контроль за зберіганням зброї та пристроїв, що належать громадянам, здійснюється органами поліції відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання зброї громадянами проводиться дільничними офіцерами поліції не рідше одного разу на три роки.
Важливо! За порушення порядку придбання, реєстрації зберігання, а також продажу вогнепальної зброї передбачена адміністративна відповідальність за статтями 190, 191 та 192 КУпАП, за що передбачено штраф у розмірі до 170 грн (з можливістю конфіскації зброї!).