a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Порядок виїзду дитини за кордон без згоди одного з батьків

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Порядок виїзду дитини за кордон без згоди одного з батьків

Порядок виїзду дитини за кордон без згоди одного з батьків

Цивільним кодексом України передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Однак, незалежно від мети подорожі, діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

За загальним правилом, якщо дитина виїжджає за кордон з одним із батьків, необхідна нотаріально засвідчена згода другого з батьків. Однак, з цього правила є винятки, коло яких було ще більше розширено разом із прийняттям Постанови КМУ від 22 серпня 2018 року.

Відтак, у 2019 році нотаріально засвідчена згода другого з батьків на виїзд дитини за кордон НЕ ПОТРІБНА  у таких випадках:

  • якщо другий з   батьків   є   іноземцем   або   особою   без громадянства;
  • якщо у одного з батьків наявні такі документи: свідоцтво про смерть другого з батьків; рішення суду про  позбавлення  батьківських  прав  другого  з батьків; рішення суду   про   визнання   другого  з  батьків  безвісно відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; рішення суду  про  надання  дозволу  на   виїзд   з   України дитини без згоди другого з батьків;
  • якщо є заборгованість по сплаті аліментів другого з батьків більше ніж за 4 місяці (що підтверджується довідкою з виконавчої служби);
  • якщо є заборгованість по сплаті аліментів більше як за 3 місяці, але при цьому строк поїздки не перевищує 1 місяця;
  • той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок служби в справах дітей) – теж на строк поїздки до 1 місяця;

Що стосується останньої підстави, то як і зазначалося підтвердження проживання дитини з одним із батьків можна зробити як в судовому, так і в адміністративному порядку. Для видачі такої довідки органом опіки та піклування, Вам необхідно: надати відповідну заяву, копію свого паспорта, свідоцтва про народження дитини, довідку про своє місце реєстрації (якщо цієї інформації немає в паспорті) і про місце реєстрації дитини, копію рішення суду про розірвання шлюбу (якщо є), підтвердження про надіслання рекомендованого листа другому з батьків про майбутню поїздку дитини (якщо адресу другого з батьків відомо та такий лист було надіслано), а також копію документа, виданого лікарсько-консультативної комісією лікувально-профілактичної установи (якщо питання стосується важкохворої дитини або дитини з інвалідністю). За результатами розгляду поданих документів і після відвідування місця проживання дитини служба в справах дітей готує висновок щодо підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України. Така процедура може зайняти приблизно 1 місяць.

Другий можливий варіант – звернутися до суду з позовом про визначення місця проживання дитини з одним із батьків. Суд також долучає до розгляду справи службу в справах дітей, яка після обстеження житло-побутових умов батьків готує той самий висновок про визначення місця проживання дитини. Після набрання юридичної сили рішення суду про визначення місця проживання дитини стає остаточним і діє без обмеження строку.

Отже, ухвалюючи нові правила виїзду дитини за кордон, законодавець передбачив додаткові преференції для того з батьків, з ким після розлучення офіційно підтверджено місце проживання дитини, а також обмежив у батьківських правах неплатників аліментів. Тепер надання на кордоні рішення вповноважених держорганів про визначення місця проживання дитини та довідки про заборгованість із виплати аліментів буде ще однією підставою для безперешкодного виїзду дитини за межі України з одним із батьків без нотаріальної згоди другого.