a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Основні правила рибальства в Україні

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Основні правила рибальства в Україні

Основні правила рибальства в Україні

Якщо Ваше хобі – рибальство і Ви частенько здійснюєте вилов риби, тоді цей допис – для Вас! В даній статті я спробував описати основні правила рибальства в Україні, а також встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вилову риби

Перш за все, варто зазначити, що за незаконний вилов риби передбачено покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності. Наприклад, за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або обмеженням волі на строк до трьох років.

Що варто знати рибалкам про основні правила рибальства в Україні:

  • Риболовля на водоймах загального користування є безкоштовною та ніяких спеціальних дозволів не потребує;

Більше того, якщо Вам відмовили у здійсненні рибальства на водоймі, у зв’язку з тим що об’єкт є орендованим, такі дії є незаконними. Адже, як передбачено Водним кодексом України, «Орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо)». Відтак, Орендар не має права забороняти любительське рибальство на водоймі, а тим більше –  встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів.

  • У відповідні періоди діє заборона на вилов. Такими періодами є: нерестова заборона, заборона вилову на зимувальних ямах, заборона на вилов раків під час І та ІІ линьок, заборона на вилов з човна (нерест, закриття навігації); у нічний час (через годину після заходу сонця) заборонено ловити ракоподібних.
  • Забороняється лов водних живих ресурсів : *із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих  знарядь  лову,  вогнепальної  та  пневматичної  зброї; *у каналах теплоенергоцентралей,  підвідних та скидних каналах електростанцій; * у підвідних     і     магістральних     каналах,     відводах рибогосподарських та  меліоративних  систем,  в  шлюзових  каналах тощо; * у новостворених водосховищах; * з незареєстрованих  плавзасобів  або  таких,  що  не мають на корпусі  чіткого  реєстраційного  номера  (за  винятком   веслових човнів); * в інших випадках, передбачених Правилами  любительського і спортивного рибальства (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0269-99)
  • На водоймах загального користування одній людині за одну добу дозволений вилов: 3 кг риби та 30 шт раків; на водоймах спеціального водокористування та закріплених за громадськими організаціями: 5 кг риби та 50 шт раків;
  • Деякі види риб є забороненими до вилову (всі осетрові і їх гібриди; види, занесені до Червоної книги України (стерлядь прісноводна, мінога українська, ялець звичайний, рибець малий, марена дніпровська, карась золотий, минь річковий, йорж носар, бистрянка російська тощо). Окрім того, Правилами любительського і спортивного рибальства встановлено також мінімальний розмір для кожного виду риби, дозволених до вилову (наприклад, Щука – 35 см, Рак – 10 см);
  • Лов риби на живця дозволений. Згідно з правилами любительської і спортивної риболовлі України, лов живця проводять садком діаметром до 100 см, або “павуком” розміром 1х1 метр, з осередком до 10 см. Як живу насадку дозволено застосовувати ті види риб, мінімальні розміри яких не регламентовані правилами (верховодка, краснопірка, гірчак, амурський чебачок, окунь та ін.).

Цікавий факт: у Німеччині, для того, щоб здійснювати любительський вилов риби, кожному рибалці необхідно отримати відповідну ліцензію, вартість якої – від 21 до 69 євро на рік. Без ліцензії рибак є браконьєром, і йому загрожують великі штрафи (до 5000 євро!). Окрім того, забороняється ловля на живця та діє вимога про умертвіння риби одразу після її вилову.