Онлайн договір : правова природа
Процес діджиталізації вже давно захопив всі сфери суспільного життя, в тому числі і юридичну. Наразі дуже багато компаній використовують у своїй діяльності електронні договори, які укладають з контрагентами онлайн, при цьому без вимог обов’язкового підписання письмового договору. Особливо актуальним це є для кредитних договорів з фінансовими компаніями, які вони укладають із своїми позичальниками на сайті такої фінустанови.
Хочемо дати короткий аналіз правової природи онлайн-угод та пояснити своїм читачам, чи дійсно такий договір має таку ж юридичну силу як і письмовий, та які особливості укладання таких договорів.
Порівняно нещодавно в українському законодавстві з’явилися такі закони як, «Про електронну комерцію» (2015), «Про електронні довірчі послуги» (2017) та інші нормативні акти, які запровадили поняття електронних договорів, електронних оферт та ін. понять.
Закон України «Про електронну комерцію» визначає електронний договір як домовленість двох або більше сторін, спрямовану на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, оформлену в електронній формі. Цей же закон вніс чимало змін до Цивільного кодексу України, в якому зазначено, зокрема і наступне:
Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі (ч.2 статті 639 ЦК).
Отже, договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, має юридичну силу договору, укладеного в письмовій формі. Тобто законодавець поставив знак рівності між зазначеними формами договорів.
При цьому, електронний договір має відповідати вимогам, які ставляться до таких правочинів, а саме:
- зміст зафіксований в одному або кількох електронних документах;
- мати всі істотні умови;
- воля сторін на його вчинення виражена за допомогою електронного засобу зв’язку;
- підписаний сторонами у порядку, визначеному чинним законодавством.
Також, обов’язковою вимогою для того щоб договір визнавався укладеним в електронній (письмовій) формі, є підписання таких договорів сторонами.
Це може бути зроблено за допомогою:
- електронного підпису (електронного цифрового підпису);
- електронного підпису одноразовим ідентифікатором;
- аналога власноручного підпису (може використовуватися лише за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідних аналогів власноручних підписів).
Таким чином, підводячи підсумок такого аналізу, електронний договір, якщо він укладений у відповідності до умов законодавства та якщо він має всі істотні умови, які для нього передбачені, має таку ж юридичну силу, як і письмовий. Тому, укладаючи навіть електронний договір, радимо уважно читати його зміст, а також зміст тих умов, навпроти яких Ви ставите «галочку» на відповідному веб-сайті.