a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Новий порядок оренди державного та комунального майна – основні моменти

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Новий порядок оренди державного та комунального майна – основні моменти

Новий порядок оренди державного та комунального майна – основні моменти

З 01 лютого 2020 року набрав чинності новий закон України «Про оренду державного та комунального майна» , на зміну «старого» закону від 1992 року та запровадив чимало нововведень з питань оренди такого майна, про які ми і розкажемо у даному дописі.

Основні принципи оренди державного та комунального майна відповідно до нового закону:

  1. Усі орендні операції відтепер відбуваються через так звану електронну торгову систему (ЕТС). ЕТС – це дворівнева інформаційно-телекомунікаційна система. Складається із центральної бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють із центральною БД через інтерфейс програмування її застосувань. За допомогою ЕТС можна створювати, розміщувати, оприлюднювати в електронному вигляді документи та інформацію, необхідні для проведення аукціону в електронній формі, а також обмінюватися цією інформацією.

Фінансуватися електронні майданчики ЕТС будуть у тому числі за рахунок реєстраційних внесків. Ними будуть кошти у розмірі 0,1 мінімальної зарплати, що діє станом на 1 січня поточного року. Такий внесок вноситься потенційним орендарем на відповідний рахунок оператора електронного майданчика за реєстрацію заяви на участь в аукціоні. Реєстраційний внесок не повертається.

  1. Строк договору оренди не може становити менше п’яти років, крім випадків, визначених Порядком передачі майна в оренду. Договори оренди державної та комунальної власності, що укладається на строк більше 5 років, треба буде посвідчувати в нотаріуса (ч. 3 ст. 16 Закону)
  2. Самі ж договори оренди повинні будуть оформлятися на підставі примірного договору оренди, який затверджується: Кабміном – щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності.
  3. Договір оренди може укладатися за підсумками проведення аукціону або без аукціону. ВАЖЛИВО! Якщо майно отримано в оренду без проведення аукціону, то передавати його в суборенду – не можна (ч. 3 ст. 15 Закону). Перелік випадків, коли майно передається в оренду без проведення аукціону, наведено в ст. 15 Закону.
  4. Етапами укладення договору оренди відтепер є такі:
  • прийняття рішення про передачу майна в оренду;
  • внесення інформації про потенційний об’єкт оренди до системи (ЕТС);
  • прийняття рішення про включення потенційного об’єкта оренди до одного з переліків ЕТС, а саме:

Перелік першого типу – тут числяться об’єкти, які передаватимуться в оренду на аукціоні;

Перелік другого типу – сюди включаються об’єкти, які передаються в оренду без проведення аукціону;

  • публікація інформації про потенційний об’єкт оренди, включений до одного з переліків ЕТС;
  • розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду;
  • проведення аукціону на право оренди майна або передача об’єкта в оренду без проведення аукціону; укладення і публікація в ЕТС договору оренди.

ПРОДОВЖЕННЯ договору оренди за загальним правилом відтепер також відбувається через аукціон.

Таким чином, на зміну конкурсу, що проводиться в разі передачі в оренду державного або комунального майна, приходить аукціон, який проводиться в електронній формі через систему ЕТС.

Новий Закон, на відміну від попереднього, не містить переліку істотних умов договору оренди, проте він містить посилання на примірний договір, який затверджується КМУ щодо майна державної власності або представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності. При цьому якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна.

Окремо хочемо проінформувати жителів міста Луцька, що рішенням сесії Луцької міської ради № 75/5 від 8 квітня 2020 року було звільнено від орендної плати орендарів комунального майна Луцької міської територіальної громади на період карантину. Так, орендарі, ЯКІ НЕ ЗДІЙСНЮЮТЬ ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ будуть звільнені від орендних платежів починаючи з 17.03.2020 року і до закінчення карантину. З зазначеним рішенням міської ради можна ознайомитися за посиланням: https://www.lutskrada.gov.ua/documents/pro-zvilnennya-vid-orendnoi-plati-za-koristuvannya-maynom-ta-plati-na-pravo-timchasovogo-koristuvannya-okremimi-elementami-blagoustroyu-shcho-nalezhit-do-komunalnoi-vlasnosti-lutskoi-miskoi-teritorialnoi-gromadi15863724652220637.