Короткий огляд основних змін до податкового законодавства
Нещодавно, 21 травня президент підписав закон № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Даний закон передбачає низку змін, спрямованих на вдосконалення та спрощення системи адміністрування податків, її узгодження зі світовими стандартами. Також він має на меті запровадження міжнародних стандартів податкового контролю для всіх учасників міжнародної торгівлі та імплементацію положень Плану протидії практикам розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування (План дій BEPS).
Сьогодні ми коротко розкажемо про основні зміни в розрізі даного закону:
- Розширено можливості онлайн-сервісів для платників. Так, відтепер платник, який подає звітність в електронному вигляді або пройшов електронну ідентифікацію олнайн в електронному кабінеті, зможе подати заяву про бажання отримувати документи від податкових органів у електронному вигляді.
- Підвищується із 20 млн грн до 40 млн грн ліміт для річного звітного періоду та для визначення об’єкта оподаткування без коригування на податкові різниці.
- Змінюються правила податкового обліку основних засобів: в податковому обліку не враховується амортизація основних засобів протягом періоду, під час якого вони не використовуються у зв’язку з модернізацією, реконструкцією, добудовою, дообладнанням та консервацією; прискорена амортизація (зменшуються мінімально допустимі строки амортизації) для нового обладнання та пристроїв, які вводяться в експлуатацію в період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року (з певними обмеженнями).
- Впроваджується трирівнева структура звітності з трансфертного ціноутворення відповідно до плану BEPS (перший звітний період – 2021 рік; вартісні критерії для подання звітності: майстер-файл (МФ) – 50 млн євро, звіт у розрізі країн (CbCR) – 750 млн євро). Запроваджуються і інші зміни, що стосуються трансфертного ціноутворення.
- Запровадження правил оподаткування КІК (контрольованих іноземних компаній) для фізичних та юридичних осіб – резидентів України, які є власниками або іншим чином здійснюють фактичний контроль над такою іноземною компанією.
- Розмір штрафу за заниження податкових зобов’язань (ст.123 Податкового кодексу України) буде залежати від наявності умислу при вчиненні порушення. За ненавмисне порушення штраф знижено до 10% від суми донарахування; за умисне правопорушення засовуватимуться штрафи у розмірі 25%-50% від суми донарахування.
- Запроваджується відповідальність за використання податкової пільги не за призначенням у розмірі сум, що були використані не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям надання таких пільг (у разі умисного діяння – в подвійному розмірі).
- Запроваджено фіксовані штрафи (до 1,020 гривень) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які складені на «умовні» зобов’язання з ПДВ (складені на перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання, або які пов’язані з використанням товарів/послуг в неоподатковуваних операціях чи операціях, звільнених від оподаткування).
- Розширено перелік товарів, з яких має сплачуватись акцизний податок, а саме рідини, що використовуються в електронних сигаретах із обов’язковим маркуванням та сплатою податкового зобов’язання у сумі 3000 грн за 1 літр.
- Внесено зміни до переліку об’єктів нерухомості, на які не поширюється податок на майно, а саме: уточнено, що відтепер податком на майно серед об’єктів нерухомості не оподатковуються лише ті, які використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання та не здаються власниками в оренду, лізинг, позику.
Крам описаних змін, закон вносить також низку нововведень щодо податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств, рентної плати та інших податків і зборів. Результат впровадження таких нововведень для платників податку та контролюючих органів, спрогнозувати наперед важко, однак, сподіваємося, що даний закон дозволить оптимізувати сплату податків фізичними та юридичними особами та сприятиме кращому контролю над тими фінансовими операціями, які пов’язані з так званим «агресивним податковим плануванням» (створення офшорів, переведення прибутку у країни з меншим податком на прибуток, тощо).