a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Компенсація за пошкодження автомобіля через поганий стан доріг

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Компенсація за пошкодження автомобіля через поганий стан доріг

Компенсація за пошкодження автомобіля через поганий стан доріг

Ви задумувались над тим, хто має відшкодовувати Вам шкоду, якщо Ви потрапили у ДТП та пошкодили автомобіль через неналежне дорожнє покриття?

В Україні діє єдиний стандарт (ДСТУ 3587-97) «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану». Саме цей стандарт передбачає, що покриття проїзної частини не повинно мати осідань, вибоїн, напливів чи інших деформацій, які ускладнюють рух транспортних засобів. Також стандартом встановлено гранично допустимі пошкодження і терміни їх ліквідації. Наприклад, на основних автомагістралях максимально допустима межа площі ям ­— 0,3 м2 на 100 000 м2 покриття, а термін усунення недоліків становить не більше 1 доби.

Ваше право на безпечний стан доріг регламентоване статтями  14 та 16 Закону України «Про дорожній рух»:  Учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Статтею 24 цього ж закону передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Отже, згідно із Законом України «Про дорожній рух» власник автодороги зобов’язаний компенсувати витрати власникам транспортних засобів, якщо ДТП сталися з причин незадовільного утримання автодороги. Варто пам’ятати, що така компенсація збитків можлива в судовому порядку. При цьому, успіх майбутнього спору багато в чому залежить від того, наскільки правильно будуть оформлені документи і зафіксовані докази.

Перш за все, потрібно викликати працівників поліції, які мають скласти схему дорожньо-транспортної пригоди із зазначенням у ній про дефекти дорожнього покриття та їх заміри.

По друге, варто скласти список свідків, очевидців події, записати їхні свідчення та контакти, а також належним чином зробити фото- та відео-фіксацію дефектів дороги, обставин ДТП та пошкоджень автомобіля.

Можна також скористатися правом викликати представника власника автодороги або експлуатаційної організації для обстеження пошкодженої ділянки дороги і складання акта з усіма даними про автомобіль, пошкодження і стан дороги.  Така вимога передбачена в п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, згідно з яким власники дорожніх об’єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов’язані разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, і усувати виявлені недоліки.

По-третє, необхідно зробити відповідну експертизу для визначення розміру збитків в результаті пошкодження автомобіля.

Вимогу про стягнення з власника автодороги завданих збитків варто пред’явити в судовому порядку, надавши всі докази, що підтверджують:

  • Неналежне утримання таким суб’єктом доріг та невідповідність дороги її технічним вимогам згідно згаданих вище документів;
  • Що збитки були завдані саме внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць вимогам безпеки руху.

Наразі в Україні існує судова практика з вирішення подібних спорів, зокрема постановою Верховного суду у справі № 0508/1310/2012 від 13.02.2019 року було визначено, що відповідальність за пошкодження автомобіля через поганий стан дороги несе БАЛАНСОУТРИМУВАЧ (http://reyestr.court.gov.ua/Review/80783140) .

Бажаємо Вам ніколи не потрапляти у подібні ситуації, а якщо вони все-таки виникли – ефективно користуватися своїми правами для відновлення своїх порушених прав!