a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Комерційне найменування бізнесу: важливі моменти

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Комерційне найменування бізнесу: важливі моменти

Комерційне найменування бізнесу: важливі моменти

Всім суб’єктам господарювання, які мають власний бізнес, або тільки планують його створити ми радимо підходити серйозно до вибору та реєстрації комерційного найменування, адже порушення встановлених  вимог законодавства до його найменування може призвести як до її зміни з можливим відшкодуванням збитків, так і до накладення штрафу у розмірі до 5% доходу за попередній рік.

Фірмовим (комерційним) найменуванням є назва, якою юридична особа або ФОП позначають себе на ринку і яка використовується для їх ідентифікації в господарських (комерційних) відносинах.

Як правильно обрати комерційне найменування?

Першою вимогою, яка стосується вибору та реєстрації комерційного найменування бізнесу є те, що така назва не може співпадати з вже існуючим найменуванням. Окрім цього, найменування не повинне містити символіку комуністичного або нацистського режимів, найменування органів державної влади та місцевого самоврядування тощо.

Відповідно до норм законодавства, комерційне найменування:

1) не має вводити в оману споживачів щодо справжньої діяльності особи;

2) повинно мати вирізняльну здатність;

3) може бути однаковим для кількох осіб, тільки якщо це не вводить в оману споживачів щодо їх діяльності.

Захист права на комерційне найменування

Комерційне найменування має специфічну правову охорону, оскільки є об’єктом інтелектуальної власності. Право інтелектуальної власності на таке найменування виникає з моменту першого використання та охороняється без обов’язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки (ст.489 ЦКУ). Першим використанням можуть бути: державна реєстрація юридичної особи чи підприємця; згадки в рекламі, накладних, при реєстрації доменного імені тощо.

Разом з тим, Господарський кодекс визначає, що суб’єкт господарювання, комерційне найменування якого було включено до реєстру раніше, має пріоритетне право захисту перед будь-яким іншим суб’єктом, тотожне комерційне найменування якого включено до реєстру пізніше. Однак, на сьогоднішній день таких реєстрів в Україні не існує, а відтак, право інтелектуальної власності виникає з моменту першого використання.

Важливо! Однакові найменування ДОПУСТИМІ лише в тому випадку, якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють або ж реалізують, та послуг, які ними надаються. Окрім цього, тотожні найменування допускаються також, якщо такі суб’єкти спеціалізуються на виробництві різних товарів та наданні різних послуг.

Яка відповідальність передбачена за неправомірне використання комерційного найменування?

Згідно ст.4 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» неправомірним є використання імені, комерційного найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу суб’єкта господарювання, який РАНІШЕ почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб’єкта господарювання.

Статтею 21 цього ж Закону передбачено штраф за таке порушення у розмірі до 5% доходу за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф, або до 170 тис. грн., якщо доходу немає або суб’єкт господарювання не надав такі відомості. Як наслідок, особу можна також зобов’язати припинити порушення та стягнути в судовому порядку відшкодування завданої шкоди.

! Використання  комерційного  найменування  може визнаватися неправомірним одночасно і за законодавством про захист економічної конкуренції, і за законодавством про право  інтелектуальної власності на комерційне найменування.

Таким чином, аби уникнути проблем із законом у господарській діяльності, варто завжди звертатися до кваліфікованих спеціалістів для відповідної консультації та юридичного супроводу всіх ваших дій у рамках бізнесу, адже навіть сама проста, на перший погляд, процедура вибору найменування може бути причиною порушень закону та штрафів.