a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Хто відповідає за шкоду, завдану Вам під час ДТП у таксі?

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Хто відповідає за шкоду, завдану Вам під час ДТП у таксі?

Хто відповідає за шкоду, завдану Вам під час ДТП у таксі?

Думаю, багато хто в теперішній час користується послугами таксі. Однак, чи задумувались Ви над тим, хто буде відповідати, якщо таксі потрапить у ДТП та буде завдана шкода Ващому здоров’ю?

У цьому дописі ми розкриємо питання Вашої безпеки під час користування такою послугою, як таксі.

Який порядок надання послуг таксі в Україні?

Надання послуг із внутрішніх перевезень пасажирів на автомобільному транспорті підлягає ліцензуванню (Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності»). Для отримання такої ліцензії необхідно зареєструватися у встановленому порядку як суб’єкт господарювання. Однак, за даними Держслужби України з безпеки на транспорті, в Україні близько 95% таксистів працюють нелегально.

Хто відповідає за Вашу безпеку під час перевезення на таксі?

Наразі існує безліч онлайн-платформ, де послуги перевезення можуть надавати як звичайні водії, так і «таксисти», а також так звані «диспетчерські служби», які є посередниками між Вами, як споживачем, і водієм, що надає послуги таксі. Як правило, між такими службами і таксистами трудові відносини відсутні, отже у разі завдання шкоди пасажиру, висунути будь-якого роду претензії до організації, з якою водій співпрацює, в більшості випадків, недоцільно.

Тобто водії, які перевозять пасажирів за плату, здійснюють таку діяльність лише від свого імені та самостійно несуть повну юридичну та матеріальну відповідальність.

Власник платформи замовлення таксі чи служби замовлення таксі жодної відповідальності не нестиме.

Що говорить законодавство?

Відповідно до частини 2 статті 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується власником (володільцем) цього джерела.

Частиною 2 статті 1188 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі завдання шкоди внаслідок взаємодії джерел підвищеної небезпеки іншим особам, особи, які спільно завдали шкоди, зобов’язані її відшкодувати незалежно від їхньої вини.

Враховуючи такі норми закону, можна зробити висновок, що у випадку настання дорожньо-транспортної пригоди та завдання шкоди здоров’ю пасажирів, весь тягар відповідальності лягає солідарно на власників (користувачів) автомобілів-учасників ДТП, оскільки авто є джерелом підвищеної небезпеки. Відшкодування таких збитків здійснюється у загальному порядку.

Якщо ж водії перебувають у ТРУДОВИХ ВІДНОСИНАХ із службою надання послуг таксі, тоді діє інша норма цивільного законодавства: юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків (ч.1 ст. 1172 Цивільного кодексу).

Якщо сталася аварія на таксі, ви маєте право на моральне та матеріальне відшкодування. Для цього треба звертатися до суду. При цьому мають бути докази завдання шкоди саме водієм таксі: довідки з лікарні, свідки, судово-медичні експертизи, відеозаписи тощо.

Ми радимо відмовлятися від послуг перевезення, якщо Ви помітили, що водій таксі в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, або якщо стан авто незадовільний. Ви маєте повне право відмовитися від послуг, при цьому від Вас не мають права вимагати компенсації за відмову від виклику.