a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

ДТП з вини пішохода: коли і як відповідає пішохід?

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > ДТП з вини пішохода: коли і як відповідає пішохід?

ДТП з вини пішохода: коли і як відповідає пішохід?

Досить часто трапляються випадки, коли нехтуючи власною безпекою та здоров’ям, а також правилами дорожнього руху, з вини пішоходів трапляються ДТП, наслідками якого можуть бути як завдання шкоди здоров’ю пішоходу або ж водію, так і завдання матеріальних збитків автомобілю.

В даному дописі розміщена корисна інформація щодо того, у яких випадках за завдані збитки буде відповідати пішохід та яка відповідальність для нього існує.

Наприклад, випадками коли ДТП трапляється з вини пішохода можуть бути такі:

  • транспорт збив пішохода, який переходив проїжджу частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга, а також в місцях, де встановлено огородження;
  • водій скоїв наїзд на пішохода, який тривалий час стояв на проїжджій частині, при цьому зупинка пішохода не пов’язана із забезпеченням безпеки руху;
  • пішохід рухався по проїжджій частині, коли можна було йти по тротуару або пішохідній доріжці;
  • в інших випадках (коли пішохід раптово вибіг на проїжджу частину, не впевнившись у відсутності транспорту, що наближається та ін.)

Варто одразу зазначити, що випадки, коли винним у ДТП є пішохід бувають різноманітні та в кожному конкретному випадку є відповідні нюанси та причини наїзду на пішохода, а тому для з’ясування вини в ДТП, ступеня заподіяної шкоди здоров’ю учасникам ДТП та інших обставин, в межах розгляду справи можуть проводитися судово-медична експертиза та автотехнічна експертиза.

Яка відповідальність передбачена для пішохода, якщо з його вини сталася ДТП?

  • Адміністративна

Адміністративна відповідальність настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, а також у випадку, якщо в результаті цих дій потерпілому були заподіяні легкі тілесні ушкодження.

Так, згідно Кодексу про адміністративні правопорушення, непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього руху тягнуть за собою попередження або накладення штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо була спричинена аварійна обстановка – накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

  • Цивільно-правова відповідальність

Згідно положень ЦК України (ст..1166), шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Досить довгий час суди не застосовували дану норму та існувала судова практика, згідно якої, якщо пішохід сам постраждав у ДТП, то в позові власника до нього про відшкодування шкоди відмовляли. Однак, нещодавно Верховним судом у справі № 296/2509/16-ц було винесено рішення від 20 листопада 2019 року, в якому зазначається, що пішоходи, які опинилися винуватцями ДТП, тепер зобов’язані відповідати матеріально за свої дії.

Відтак, у водіїв тепер з’явилася можливість вимагати відшкодування шкоди, завданої з вини пішохода.

Враховуючи вищевикладене, ми закликаємо всіх учасників дорожнього руху, як пішоходів, так і водіїв, бути обережними на дорогах та дотримуватися правил дорожнього руху, аби уникнути неприємних наслідків у вигляді шкоди здоров’ю або ж майну.