Договір будівельного підряду: на що звернути увагу підряднику
Сьогодні ми підготували для вас допис, що стосується укладення договору будівельного підряду, а саме як підряднику (будівельнику) мінімізувати ризики, пов’язані з виконанням будівельних робіт та укласти із замовником договір, що буде максимально захищати права будівельника у таких правовідносинах.
Одразу слід зазначити, що відносини між замовниками і підрядниками досить детально врегульовані законодавством. Для всіх підрядних робіт – це глава 61 Цивільного кодексу України, а для ремонтних та будівельних робіт також потрібно враховувати главу 33 Господарського кодексу України та постанову Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві». Тому замовники і підрядники обмежені при укладенні договорів підряду і не можуть у них передбачати умови, які прямо будуть суперечити положенням наведених законодавчих актів.
На які положення Договору слід звернути особливу увагу будівельнику?
- Використання матеріалів.
Матеріально-технічне забезпечення будівництва може бути покладене як на підрядника, так і на замовника (однак, якщо це не визначено договором, то за замовчуванням відповідальним за це є підрядник). Саме тому у договорі підряду варто визначити відповідальним за забезпечення будівництва матеріалами, обладнанням тощо замовника, якщо це можливо.
- Проектно-кошторисна документація.
Як передбачено Цивільним кодексом, договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов’язана надати відповідну документацію. Статтею 875 ЦК України передбачено, що, якщо договором не передбачено іншого, обов’язок передати затверджену проектно-кошторисну документацію покладається на Замовника.
- Оплата винагороди.
Згідно законодавства, оплата робіт може проводитися як після завершення всіх робіт, так і іншим способом, наприклад, після завершення підрядником певних етапів робіт, після яких замовником здійснюється оплата (по частинам). Тому, якщо не передбачити інакший спосіб оплати винагороди, то за замовчуванням він здійснюватиметься після завершення всіх робіт. Також Договорі може бути передбачена сплата авансу.
Окрім того, можна передбачити відповідальність замовника у разі несплати ним винагороди у встановлені строки. Зокрема, можуть застосовуватися: штрафні санкції, притримання майна (підрядник має право притримати результат роботи, а також устаткування, залишок невикористаного матеріалу та інше майно замовника, що є у підрядника).
- Обладнання.
У разі якщо обладнання, що використовується у будівельних роботах є власністю Замовника, можна зазначити у Договорі, що таке обладнання повертається замовнику у стані з врахуванням нормального фізичного зносу, а також передбачити порядок повернення такого обладнання (наприклад, покласти на замовника обов’язок транспортування такого обладнання).
- Відповідальність
У договорі слід чітко прописати відповідальність Замовника у разі: затримки передачі Підряднику матеріалів, обладнання, необхідних документів тощо; затримку сплати винагороди; відповідальність за надання замовником неякісних матеріалів, обладнання, внаслідок яких роботи, виконані Підрядником є неякісними не з його вини; відповідальність за не підписання акту виконаних робіт у встановлені строки без поважних причин та інші випадки, які можуть становити ризик для Підрядника для несплати йому коштів за виконані роботи.
Звертаємо Вашу увагу, що даний пост направлений в першу чергу на захист інтересів підрядника при укладенні договорів.
Разом з тим, за Вашим замовленням ми готові розробити відповідні договори як виходячи з інтересів підрядника так, і договори, спрямовані на максимальний захист інтересів Замовника.
Бажаємо Вам, що Ваші інтереси завжди були надійно захищені в договірних відносинах.