a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

“Благодійні внески” у школі – як розцінювати?

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > “Благодійні внески” у школі – як розцінювати?

“Благодійні внески” у школі – як розцінювати?

На сьогоднішній день дуже часто батьки стикаються з ситуацією, коли їх примушують у “добровільно-примусовому” порядку сплачувати кошти на потреби школи (ремонт, придбання обладнання, меблів) тощо.

З нагоди початку навчального року, ми хотіли б пояснити батькам школярів правову природу таких внесків, чим передбачена їх сплата , чи є правомірним примушування до сплати “благодійних внесків” а також, як варто діяти, якщо вас примушують сплачувати такі кошти школі.

Насамперед, варто відмітити, Міністерством освіти і науки України 10 серпня 2018 року було надано роз’яснення керівникам закладів середньої освіти та керівникам місцевих органів управління освітою про неприпустимість тиску на батьків школярів щодо сплати ними будь-яких внесків:

«Жоден нормативно-правовий акт в Україні не передбачає і не може передбачати можливість впровадження у державних чи комунальних закладах загальної середньої освіти освітньої програми за умови обов’язкового придбання за кошти батьків відповідних робочих зошитів, підручників чи інших матеріалів. Отже, будь-які форми тиску на батьків щодо сплати ними будь-яких коштів чи їх примушування до придбання робочих зошитів, підручників, посібників, хрестоматій, телевізорів, комп’ютерної техніки, проведення ремонтів у класах тощо для реалізації освітньої програми закладу освіти та досягнення учнями результатів навчання, визначених державними стандартами загальної середньої освіти, є прямим порушенням положень Конституції та законів України, та є неприпустимими».

“Рішення про надання навчальному закладу благодійної допомоги може бути прийнято батьками персонально або колегіально. При цьому будь-які колегіальні рішення органу батьківського самоврядування щодо сплати внесків не можуть порушувати добровільного рішення окремих батьків щодо сплати або несплати внесків”, – підкреслено в листі Лілії Гриневич директорам шкіл.

Яким законодавством врегульовано це питання?

– Перш за все, варто згадати статтю 53 Конституції України, яка говорить про те, що держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти.

– Рішення Конституційного суду у справі№ 5-рп/2004 зазначає наступне: “витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів відповідних бюджетів у повному обсязі».

– відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про освіту» безоплатна освіта – це освіта, яка здобувається особою за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів згідно із законодавством;

– Разом з тим! Відповідно до частини 1 статті 79 закону про освіту джерелами фінансування закладів освіти можуть бути, у тому числі, добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб.

Як бачимо, законодавством передбачно фінансування шкіл за рахунок внесків, однак виключно якщо вони є ДОБРОВІЛЬНИМИ.

Як варто діяти батькам, якщо їх примушують сплачувати “благодійні внески”?

Перш за все, варто нагадати адміністрації школи про те, що такі дії є незаконними та недоцільними та при нагоді згадати про вищесказаний лист МОН України, Закон України “Про освіту”.

Якщо тиск продовжується, є можливість звернутися до МОН України з викладенням обставин такого тиску та з проханням посприяти вирішенню ситуації, а також вирішити спір у судовому порядку, звернувшись до відповідного суду з наданням доказів вчинення неправомірного тиску.

Хотілося б зазначити про те, що навіть враховуючи недопустимість вимагання матеріальних внесків від батьків, всі ми розуміємо що дуже часто державне та місцеве фінансування закладів освіти є недостатнім для забезпечення нормального освітнього середовища для дітей, тому питання сплати/несплати коштів для забезпечення потреб школи має вирішуватися перш за все вами самостійно, а також колегіально разом з представниками батьківського самоврядування.