a

Facebook

Copyright © 2019 Адвокат Деркач Денис

8:00 - 18:00

Ми працюємо з пн. по пт.

Телефонуйте для консультації

Facebook

Пошук
Меню
 

Банкрутство фізичних осіб згідно нового Кодексу з процедур банкрутства

Деркач Денис - адвокат > Новини / статті  > Банкрутство фізичних осіб згідно нового Кодексу з процедур банкрутства

Банкрутство фізичних осіб згідно нового Кодексу з процедур банкрутства

Як відомо, 21 жовтня цього року набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства та вніс у законодавство України чимало змін. Однією з основних новел даного Кодексу є правова регламентація банкрутства фізичної особи та відновлення її платоспроможності. В даному дописі я спробую коротко описати особливості процедури банкрутства фізичної особи, хто може бути визнаний банкрутом та про наслідки неплатоспроможності боржника-фізичної особи.

Хто може бути визнаний боржником?

Фізична особа може бути визнана неплатоспроможною, якщо:

1) розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2020 році цей розмір становить 150000,00 грн);

2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж ДВОХ МІСЯЦІВ;

3) ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;

4) якщо є інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання (загроза неплатоспроможності).

Важливо! Процедуру банкрутства може ініціювати лише сам боржник.

Які особливості провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи?

Перш за все, варто зазначити, що процедура банкрутства фізичної особи відбувається в порядку, визначеному для юридичних осіб, лише із врахуванням деяких особливостей.

Зокрема, арбітражний керуючий у справі про неплатоспроможність фізичної особи має право:

1) запитувати та отримувати документи від юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та від фізичних осіб щодо майна боржника, у тому числі які містять КОНФІДЕНЦІЙНУ інформацію або БАНКІВСЬКУ таємницю

2) отримувати інформацію з державних реєстрів, у тому числі з бюро кредитних історій

3) здійснювати огляд майна боржника

4) отримувати інформацію про рух коштів на рахунках боржника.

Які наслідки визнання фізичної особи банкрутом?

Суд при постановленні ухвали про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність ухвалює рішення про звільнення боржника – фізичної особи від боргів.

ОДНАК, фізична особа НЕ звільняється від виконання таких обов’язків:

  • відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи;
  • сплати аліментів;
  • виконання інших вимог, які нерозривно пов’язані з особистістю фізичної особи.

Окрім того, для осіб, що визнані банкрутами встановлюються такі обмеження:

  1. Протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом не може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за її заявою (крім випадку, якщо боржник погасив усі борги в повному обсязі).
  2. Протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів.
  3. Фізична особа не може вважатися такою, яка має бездоганну ділову репутацію, протягом трьох років після визнання її банкрутом.